Grožis ir sveikata

Jūsų mitybos tipas

            Sveiko gyvenimo pagrindas yra visavertė mityba. Mityba irgi turėtų būti derinama su Mėnulio ritmais. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kuriam tipui Alfa ar Omega priklausote. Dietologai dar nedaug pasistūmejo šiuo nauju ir tuo pat senu keliu. Nors apie šiuos du tipus yra žinoma jau ne vienas tūkstantmetis. Kai kurių tautų kultūriniame palikime galima rasti užuominų apie patiekalų receptus, skirtus vienam ar kitam mitybos tipui. Tačiau visa informacija mūsų laikų nepasiekė. Ne naujiena, kad tuos pačius produktus kiekvieno žmogaus organizmas priima skirtingai. Tas pats produktas vienam žmogui gali būti naudingas, o kitam jau kenksmingas. Tarkim cukrus yra kenksmingas, tačiau ne visiems ir ne visada. Vieniems puikiai tinka augaliniai riebalai, kava ir kvietiniai miltai, nežiūrint to, kad šis maistas skatina pilnėjimą ir didina infarkto riziką. Pamėginkime atsiriboti nuo visų parašytų (ir vis dar rašomų naujų teorijų) ir pasikliauti savo intuicija. Išmokime klausytis savo vidinio balso ir tuomet greitai atrinksime tik mums tinkamus maisto produktus. Maistas turėtų būti malonumas ir šventė. Tik tuomet jis bus mums naudingas. Truputis žinių ir kantrybės, padės išmokti teisingai maitintis.
            Sąlyginai pagal mitybos tipą žmones galima suskirstyti į du tipus - tai Alfa ir Omega. Skirtumai tarp šių tipų kažkuo primintų skirtumus tarp In ir Jan. Teorijas palikim specialistams, patys pereikime prie praktikos. Taigi - Alfa ir Omega tipai. Kuriam tipui priklausote jūs?


      Alfa tipas

      Alfa tipo žmogui yra priimtina:

        Gyvuliniai riebalai, pienas, grietinėlė, sūris. Rupi duona, rupūs miltai. Lakštiniai iš stambaus malimo miltų. Kepta mėsa ir žuvis. Labai tinka žalia arbata, mažiau tinka juoda arbata. Vaisiai su sėklomis, citrusiniai vaisiai, agurkai, morkos. Aštrūs prieskoniai. Netinka šalti gėrimai. Valgoma 2-3 kartus per dieną didelėmis porcijomis.

      Netinka Alfa tipui:

        Augaliniai riebalai ir aliejai, balti miltai, balta duona, pyragai. Virta mėsa ir žuvis. Cukrus. Vaisiai su kauliukais, pomidorai, bananai. Kava. Saldžios sultys, kartais medus. Šalti gėrimai. Dažni valgymai. Labiausiai kenkia per didelis kiekis angliavandenių.


      Omega tipas

      Omega tipo žmogui yra priimtina:

        Augaliniai riebalai ir aliejai, šalto spaudimo alyvų, kukurūzų, saulėgrąžų aliejai. Augalinis margarinas. Silpnai rūgštūs produktai. Stambiai malti miltai, balta duona, pyragai, lakštiniai. Virta mėsa ir žuvis, daug baltymų turintys produktai. Neriebus pienas, sūris, cukrus, medus. Saldžios sultys, kava. Vaisiai su kauliukais, pomidorai, bananai. Neaštrūs prieskoniai. Valgoma dažnai, mažomis porcijomis.

      Omega tipui netinka:

        Gyvuliniai riebalai, rupūs miltai ir duona. Aštrūs prieskoniai. Kepta mėsa ir žuvis. Per daug karšti gėrimai.
        Labiausiai kenkia per didelis kiekis riebalų.


        Abiems tipams tinka: miežiai, sezamas, ryžiai, imbieras, įvairios salotos.
        Abiems tipams netinka: baltas cukrus, balti miltai, poliruoti grūdai, druska.



            Kaip nustatyti kuriam tipui priklausote jūs? Tam, kad tai išsiaiškinti reikės laiko ir, aišku, kantrybės. Stebėkite savo pojūčius pavalgius.

      Taigi, jei:
      • pavalgius apima nuovargis, mieguistumas (išskyrus laiką tarp 13 ir 15 val.) - tai ženklas, kad kažkas iš suvalgytų produktų jūsų organizmui netinka.
      • dažnai pakyla rūgštingumas, ėda rėmenį, jaučiate persivalgymo jausmą, pučia pilvą, skauda galvą. Labai dažnai migrena yra tiesioginė reakcija į netinkamą maistą ar gėrimą, kuri gali pasireikšti ir po dienos kitos.
      • praėjus 15-30 minučių po valgymo genda nuotaika, tampate neramus ir nervingas (lengva tai matyti stebint mažus vaikus).
      • negeras burnos (tai ne sugedusių dantų kvapas) ar kūno kvapas dažnai yra tiesiogiai surištas su blogu maisto virškinimu. Blogas kūno kvapas perspėja, kad jūsų organizmas nesugeba suvirškinti jūsų suvalgyto maisto. Teisingai maitinantis, neturi būti blogo kvapo net ir suvalgius česnaką.
      • grybelis kūno išorėje ar viduje irgi kalba apie netinkamą mitybą.
      • dažnai pasikartojantis herpis, irgi yra nuoroda į netinkamą maistą. Be to tai gali būti ir dvasinis ar net fizinis netoleravimas net ir konkretaus žmogaus.
      • skausmai juosmens srityje, ypač rytais tik pabudus, dažnai perspėja apie alerginę organizmo reakciją į poliruotus ("negyvus") grūdus. Apie tai "praneša" inkstai.

        JŪS MAITINATĖS NETINKAMAI !!!



            Taigi stebėkite savo pojūčius pavalgius. Užsirašinėkite, ką jaučiate išgėrus kavos ar arbatos, suvalgius keptą ar virtą mėsą. Su laiku jūs suprasite, kuriam tipui priklausote. Tuo padarysite sau dovaną, nes neapkrausite savo organizmo netinkamu maistu. Bet, nebijokite suvalgyti ir jums netinkamą maistą, jei labai jo norisi. Būkit laisvi savo pasirinkimuose ir nekankinkite savo organizmo kažko jam neduodami, ar kišdami per prievartą. Klausykite vidinio balso, stebėkite pojūčius pavalgius. Mylėkite save ir savo kūną. Neveltui yra sakoma:"Sveikame kūne - sveika dvasia."

      Atgal


      Grįžti į pagrindinį puslapį